Fontos:
Ha a sűlyosabb gyulladást nem észlelik időben és nem kezelik, hegesedést és látási problémák jelentkezését, végső soron látásvesztést, ritkán vakságot okozhat.
Tünetei:
Fényérzékenység, homályos látás, szemfájdalom, a szem vörössége, lebegő foltok a látómezőben. Egyes esetekben azonban a rendellenességnek nincsenek külső tünetei.
Kezelése:
Célszerű ezeket a gyulladásokat házilag kezelni meleg borogatással, és csak 1-2 nap után szemorvoshoz fordulni, amennyiben a tünetek nem javulnának.
Kötőhártya-gyulladás:
Szubjektív tünetek: égé, szúrás, idegentest-érzés, könnyezés vagy váladékozás, viszketés (allergia esetén).
Objektív tünetek: vérbőség, a váladékozás (víztiszta vagy gennyes), chemosis, papilla vagy folliculus képződés.
Kiváltó okok:
Ezeket a szemorvos a szubjektív és az objektív tünetek alapján diagnosztizálja, majd írja elő a megfelelő kezelést.- Gyermekek esetében a leggyakrabban előforduló conjunctivitis-ek életkori sajátosságaikból adódóan - közösség, higiéniás hiány - az egyszerű akut bakteriális kötőhártyagyulladás, mely elég általános, és antibiotikumra gyorsan, de magától is gyógyuló kórkép
- Szintén gyakori gyermekeknél a vírusok okozta conjunctivitisek, nagy részük más betegségek részjelenségeként jelenik meg, pl. felső légúti hurutok, herpes vírus fertőzés, stb.
- Gyakori formája gyermekek esetében az allergiás kötőhártyagyulladás. Ezekre inkább a viszketés jellemző, mindig két oldalon.
Szemcsepp:
Mindig a kiváltó októl, kórokozótól függ, és legtöbbször szemcsepp formájában írja elő az orvos. Szövődményekre nagyon ritkán lehet számítani, különösen akkor, ha betartjuk az orvos által előírtakat.

Szemhéjgyulladás:
A szemhéj gyulladásai (gyakoriságukat figyelembe véve):
- Dermatitis contacta – a szemhéjra kerülő valamilyen anyagra kialakuló érzékenység
- Herpes vírus fertőzés
- Molluscum contagiosum – szintén vírusok okozzák, és ahogy az elnevezése is mutatja, nagyon fertőző
- Szemhéj ödéma, mely lehet allergiás vagy gyulladásos eredetű. Allergiás szemhéjödémát okozhat akár rovarcsípés, a duzzanat enyhe rózsaszínű és puha. Gyulladásos esetben a szemhéj duzzanata mindig feszes és vörös. Ilyenkor ajánlatos az orvost minél hamarabb felkeresni.
- A leggyakoribb szemhéjgyulladás az árpa. Attól függően, hogy mely szemhéj mirigy gyullad be, különböző formái lehetnek: belső vagy külső árpa és jégárpa. Szemhéjszél gyulladása esetén mindig gondolni kell a gyermekek esetében valamilyen fénytörési hibára is, mely szemüveg használatával orvosolható.
