E szembetegséggel összefüggő információk:
Mi a szürkehályog?
A normális állapotban víztiszta szemlencse átlátszóságának csökkenését okozó elváltozás. Az átlátszatlan folt akkor kezd kialakulni, amikor a lencsét alkotó fehérjék összetapadnak. A látására gyakorolt hatása függ az összetapadt fehérjék lencsén való elhelyezkedésétől és a sűrűségétől, amely a fehérje felhalmozódásával idővel általában növekszik. Mivel a lencse rögzíti a képeket és beállítja a szem fókuszát, annak fokozódása súlyos hatással van a mindennapi életünkre.
Cataracta jelei:
Eleinte a látásbeli zavarosság a szem lencséjének csak egy kis részét érinti, és lehet, hogy nincs tudomása bármilyen látásvesztésről. Ahogy azonban előrehalad, tovább homályosítja el a lencsét, és torzítja a lencsén áthaladó fényt. Ez már észrevehetőbb szimptómákhoz vezethet. Ilyen például:
- kezdetben nem ritka a közeli látásélesség javulása sem
- majd csökken a látásélesség, felhős, homályos, ködös lesz a látás
- az éjszakai látás problémássá válik
- fény- és káprázati érzékenység alakul ki
- nagyobb fényerőre van szükség olvasáshoz és egyéb tevékenységekhez
- a fényforrások körül "glóriát" észlel
- gyakori szemüveg vagy kontaktlencse csere válik szükségessé
- a színek elhalványulása vagy tompulása érzékelhető
- kettős látás egyetlen szemben
Szürkehályog okai:
Leggyakrabban ez a szembetegség akkor alakul ki, amikor az öregedés vagy sérülés megváltoztatja a szem lencséjét alkotó szövetet.
Egyes örökletes genetikai rendellenességek, amelyek más egészségügyi problémákat okoznak, növelhetik a kockázatot. Más szembetegségek, korábbi szemműtétek vagy olyan kórképek is okozhatják, mint a cukorbetegség. A szteroid gyógyszerek hosszú távú alkalmazása is felelős lehet kialakulásában.
Milyen tényezők növelik a betegség kialakulásának kockázatát?
A betegség kockázatát növelő tényezők a következők:
- növekvő életkor
- cukorbetegség
- túlzott napsugárzás (UV sugárzás)
- dohányzás
- elhízás
- magas vérnyomás
- korábbi szemsérülés vagy gyulladás
- korábbi szemműtét
- szteroid gyógyszerek hosszan tartó alkalmazása
- túlzott alkoholfogyasztás
Hogyan diagnosztizálják?
E kialakult szembetegség szakorvosi vizsgálat során megállapítható. Nem szükséges egyéb, pl. labor vagy más diagnosztikai eljárás alkalmazás.
Gyakori, hogy szemüveg rendelésénél fedezi fel a szemorvos. Fontos megállapítani ilyenkor, hogy van-e még egyéb elváltozás a szemben, mely a cataracta mellett szintén ronthatja a látást. Egy ilyen kóros folyamatnak a jelenléte ugyanis kedvezőtlen irányban befolyásolhatja a lehetséges kezelési módok eredményét.
Kezdődő cataracta kezelése:
A korai cataractaban szenvedők azt tapasztalják, hogy szemüvegük megváltoztatása, napszemüveg használata a káprázás csökkentése és az olvasáskor nagyobb fényerő használata jelentősen enyhítheti tüneteiket.
Ennek a szembetegségnek azonban az egyetlen igazi kezelési módja az elszürkült lencse művi beavatkozással történő eltávolítása.