Fontos:
A szemorvosi vizsgálatok elmaradása megnöveli a glaukóma késői felismerésének kockázatát.
Korai felismerés:
Ha a glaukóma korán felismerhető, a látásvesztés lelassítható vagy elkerülhető. Ha ilyen az állapota, akkor általában egész életében kezelésre lesz szüksége.
Tünetmentesség:
Számos formájának nincsenek figyelmeztető jelei. A hatás annyira fokozatos, hogy csak akkor érzékelhető a látás változása, ha az állapot már előrehaladott.
Zöldhályog kórtünetek:
A zöldhályog tünetei és jelei a betegség típusától függően változnak. Legtöbbször a páciens csak akkor veszi észre a szimptómákat, ha a látóideg már megsérült és látásvesztés következett be.
Szerencsére időben diagnosztizálva és kezelve jó eséllyel meg tudja őrizni a látását.
Itt vannak a glaukóma típusainak jelei:
Elsődleges nyitott szögű glaukóma
10 glaukómás beteg közül kb kilencnek van primer nyitott szögű glaukómája. Ez a típus általában nem okoz észrevehető tüneteket, amíg a látását nem befolyásolja.
Még akkor is, ha megkezdődik a látásvesztés, nehéz azonnal észrevenni. Emögött az áll, hogy az első kórisme gyakran perifériás látásvesztés.
A szemorvosa azonban a látásvesztés előtt észlelheti a nyílt szögű glaukóma jeleit a rendszeres szemvizsgálat során, beleértve:
- emelkedett szemnyomást
- látóideg károsodását vagy a látóideg gyanús megjelenését
Ha ezeket a jeleket észlelik, a szemorvosa alaposabb vizsgálatot végez, amely általában magában foglalja a szemfenék vizsgálatot és a látómező tesztjét.
Zárt csarnokzugú glaukóma:
A szűk csarnokzugú típus a glaukóma olyan formája, ahol a carnokvíz elvezető csatorna, amely lehetővé teszi a folyadék normális elfolyását a szem belsejéből, részben elzáródik, ami a szemnyomás növekedését okozza.
Ez aggodalomra ad okot, mert a szűk csarnokzug növeli az elvezetés teljes elzáródásának kockázatát, ami a szemnyomás nagyon jelentős növekedését és a látóideg károsodásának magas kockázatát okozza.
Az akut zárt zugú glaukóma orvosi vészhelyzet, és a szemnyomást néhány órán belül csökkenteni kell az idegkárosodás és a látásvesztés elkerülése érdekében.
A panaszok a következők:
- hirtelen, intenzív szemfájdalom
- hányinger vagy hányás
- homályos látás
- vörös szemek
- erős fejfájás
Ha ezeket a tüneteket tapasztalja, azonnal forduljon orvoshoz.
Másodlagos glaukóma:
Másodlagos glaukóma sokféle lehet. Mindegyiket más betegség, sérülés vagy állapot okozza.
Minden formája saját tünetekkel jár, de általában a nyitott vagy zárt zugú glaukómához hasonlítanak.
Normál tenziójú glaukóma:
Bizonyos esetekben a látásvesztés akkor is bekövetkezhet és a látóideg károsodhat, ha a szemnyomás a normális tartományba esik. A betegségnek ezt a kevésbé elterjedt formáját normális tenziójú glaukómának nevezik. Ennek hátter nem teljesen ismert, de összefüggésben állhat a látóideg véráramlásának csökkenésével. Nincsenek figyelmeztető jelei.
Gyermekkori glaukóma:
Ritka, hogy a gyermekek örökletes glaukómával születnek. Születéskor észrevehető, de nem mindig; néha a gyermekeket csak néhány évvel később diagnosztizálják. A veleszületett glaukóma másodlagos is lehet, egy mögöttes gyermekkori betegség vagy sérülés következményeként alakul ki.
Ha a tünetek tapasztalhatók, a következők lehetnek:
- borús, elszürkült tekintet
- a gyermek fényérzékenysége
Ha kérdése van a glaukómával kapcsolatban, vagy úgy gondolja, hogy Önt vagy gyermekét veszélyeztetheti, kérjen időpontot rendelőnkben.
A glaukóma vizsgálata:
Diagnosztikája több vizsgálati eljárást foglal magában. Ezek közé tartozik a szemnyomás követése, különösen annak ingadozása, a csarnokzug megítélése. A retinális idegrost vastagság értéke a betegség korai felismerésében játszik fontos szerepet.
Kulcsfontosságú tehát a rendszeres szemorvosi vizsgálat még fiatal korban is, hogy időben felfedezhessük ezt a súlyos betegséget, mely a beteg számára csak akkor okoz panaszokat, amikor az már kialakult.