Kiváltó okok:
A kötőhártya gyulladás a kötőhártya, a szem fehér felületét és a belső szemhéjat borító vékony, átlátszó réteg gyulladása. Ez a vörös szem leggyakoribb oka.
Mit ne tegyen:
Ne dörzsölje a szemét!
Ne viseljen kontaktlencsét!
Ne használja újra a régi lencséket a fertőzés elmúltával!
Kezelése házilag:
Célszerű ezeket a gyulladásokat otthon kezelni meleg borogatással, és csak 1-2 nap után szemorvoshoz fordulni, amennyiben a tünetek nem javulnának.
Mit tapasztal kötőhártya gyulladás esetén?
Szubjektív szimptómák: égő, szúró idegentest-érzés, viszketés (allergia esetén).
Objektív szimptómák a vírusfertőzés esetén:
- Megfázás, influenza vagy egyéb légúti fertőzés tüneteivel együtt jelentkezhet
- Általában az egyik szemben kezdődik, és napokon belül átterjed a másikra
- A szem váladéka ilyen esetben inkább vizes, mint sűrű
Bakteriális fertőzés esetén:
- Gyakrabban jelentkezik a válladékozás, ami a szemhéjak összetapadásához vezethet
- Néha fülgyulladással együtt fordul elő
Allergia esetén:
- Jellemzően mindkét szemen előfordul
- Erős viszketést, könnyezést és duzzanatot okozhat a szemekben
- Orrviszketéssel, tüsszögéssel, torokkaparással vagy asztmával együtt jelenik meg

Mi okozza a conjunctivitist?
Ezeket a szemorvos a szubjektív és az objektív tünetek alapján állapítja meg, majd írja elő a megfelelő kezelést.- Gyermekek esetében a leggyakrabban előforduló conjunctivitis-ek életkori sajátosságaikból adódnak (közösség, higiéniás hiány)
Az egyszerű akut bakteriális kötőhártyagyulladás, mely elég általános, antibiotikumra gyorsan reagál, de magától is gyógyuló kórkép - Szintén gyakori gyermekeknél a vírusok okozta conjunctivitisek, nagy részük más betegségek részjelenségeként jelenik meg, pl. felső légúti hurutok, herpes vírus fertőzés, stb.
- Sokszor előforduló formája gyermekek esetében az allergiás kötőhártyagyulladás. Ezekre inkább a viszketés jellemző, mindig, mindkét szemen.
Így akadályozza meg terjedését!
- Rendszeresen mosson kezet meleg, szappanos vízzel
- Mossa ki párnahuzatát és arctörlőjét forró vízben és mosószerrel
- Tüsszentéskor takarja el a száját és az orrát, és tegye a használt zsebkendőt a szemetesbe

Hogyan diagnosztizálható?
Ne feltételezze, hogy minden vörös, irritált vagy duzzadt szem conjunctivitis-re utal. A szimptómákat okozhatják szezonális allergiák, nyálkahártya irritáció, chalazion (a szemhéj mentén lévő mirigy gyulladása) vagy blepharitis (a bőr gyulladása vagy fertőzése a szemhéj mentén). Ezek a betegségek nem fertőzőek.
Szemorvosa megkérdezi Önt a tüneteiről, majd szemvizsgálatot fog végezni és felírja a megfelelő terápiát.
Mire ügyeljen?
- Rendszeresen mosson kezet meleg, szappanos vízzel
- Mossa ki párnahuzatát és arctörlőjét forró vízben és mosószerrel
- Tüsszentéskor takarja el a száját és az orrát, és tegye a használt zsebkendőt a szemetesbe
Gyógykezelés:
A terápia a kiváltó ok függvénye.
Vírusok: Általában 4-7 napig tart. Ne feledje, hogy nagyon fertőző lehet, ezért óvja környezetét az elterjedésétől. Az antibiotikumok nem segítenek semmin, amit a vírus okoz. A herpeszvírus által okozott conjunctivitis nagyon súlyos lehet, vényköteles, vírusellenes szemcseppekre, kenőcsökre vagy tablettákra lehet szükség.
Baktériumok. Ha baktériumok okozták, akkor helyi antibiotikumra lesz szükséges. Előfordulhat, hogy 5-7 napon keresztül, naponta három-négy alkalommal szemcseppeket kell alkalmazni a szemrésbe. A fertőzésnek egy héten belül javulnia kell. Az orvos által elmondottaknak megfelelően használja a gyógyszereket, még a szimptómák megszűnése után is.
Irritáló anyagok. Az általuk okozott gyulladás esetén vízzel öblítse ki az anyagot a szeméből néhány percen keresztül. A szemének 4 órán belül javulnia kell. Ha kötőhártya-gyulladását sav vagy lúgos anyag, például fehérítő okozta, azonnal öblítse ki a szemet bő vízzel, és azonnal forduljon orvosához.
Allergiák. Az allergiához kötődő conjunctivitis-nek javulnia kell, miután kezelték túlérzékenységét és távolmarad az allergén anyagtól. Az antihisztaminok (akár orálisan, akár cseppenkben) enyhülést jelenthetnek. (Ne feledje azonban, hogy ha száraz a szeme, az antihisztaminok szájon át történő bevétele még szárazabbá teheti.)
Megelőzése:
- Tartsa tisztán a kezeit. Mossa meg alaposan és gyakran, különösen, ha megérinti a szemét vagy a körülötte lévő területet.
- A fertőzés az orron és a szájon keresztül is bejuthat a szervezetbe. Tehát ne ossza meg másokkal a mosdókesztyűt, fürdőlepedőt, párnahuzatot, még a családjával sem. Ne használja mások szemcseppeit vagy kozmetikumait, különösen a szemceruzát és a szempillaspirált kerülje.
- Ha a betegség allergiához kötődik, kerülje a kiváltó okokat. Ne dörzsölje a szemét, mert ez ronthatja a helyzetet. Öblítse le arcát és szemét hideg vízzel, vagy használjon hideg borogatást. Használjon vizes alapú műkönnyeket. Maradjon az allergia kezelésénél.
- Néha a kontaktlencsék tisztítására használt vegyszerek irritálhatják a szemet. Megkönnyebbülhet, ha megváltoztatja a kontaktlencse tisztításának módját, de mindenképpen fertőtlenítse őket, mielőtt visszahelyezi a szemébe.