Meghatározás:
A szempilla szőrtüszőjében vagy a faggyúmirigyben kialakuló heveny, gennyes gyulladást "árpa" néven említik jellegzetes kerek,
árpaszemre emlékeztető formája miatt.
Figyelmeztetés:
Csökkent immunrendszeri műküdést jelez, gondos kezelést igényel a visszaesések és az esetleges szövődmények kialakukásának megelőzése érdekében.
Kockazati tényezők:
- kontaktlencse viselés
- cukorbetegség
- baktériumok túlszaporodása vagy egyensúlyhiánya
- a Meibom-mirigyek működési zavara
- por, huzat, klíma
Típusai:
Elhelyezkedésük alapján 2 típust különböztetünk meg.
A külső hordeolum a szempillák tövében, míg a belső a szemhéj belső oldalán található.

Miért alakul ki?
Általában a Staphylococcus baktériumok által okozott mirigyfertőzésre vezethető vissza. A leggyakoribb tényezők, amelyek kiválthatják e fertőzést:- a szemsmink hiányos eltávolítása
- szennyezett vagy lejárt kozmetikumok használata
- rossz szemhéjápolás/tisztítás
- hormonális változások
- a szemhéj egyéb gyulladásos betegségei (például blepharitis és rosacea)
- fokozott stressz
Honnan tudom, hogy árpám van és hogy lehet kezelni?
- duzzanat a szemhéjon, a szem körül vagy a szem mélyedéseiben
- a duzzanat körüli bőrpír
- érintési érzékenység
- fájdalom a szemhéjon
- szemirritáció
- fényérzékenység
- 2-3 nap után gennyes pont képződik a duzzanat felületén

A betegség külön gyógykezelés nélkül önmagától is elmúlhat. A duzzanat általában három napig tart, majd végül kiürül. A teljes gyógyulási folyamat körülbelül 7-10 napot vesz igénybe, általában csak egyszerű otthoni gyakori meleg borogatás szükséges.
NEM AJÁNLOTT az önkezelés gyógyszerekkel, otthon! Ezenkívül a "népi receptek" is gyakran nagy veszélyt jelentenek a látásra. A gennyes csúcsok felszakításával a szem nyálkahártyáját tovább fertőzheti, ami még súlyosabb következményekkel járhat, pl súlyos kötőhártyagyulladást és a szemgolyó károsodását okozhatja! E betegséggel összefüggő bármilyen kezelést feltétlenül egyeztetni kell egy szemorvossal.
Műtét:
Ha a duzzanat befolyásolja a látását vagy nem múlik el meleg borogatással vagy antibiotikumokkal, szemészének lehet, hogy le kell ürítenie a területet. Ez egy egyszerű eljárás, amelyet az orvosi rendelőben végeznek, helyi érzéstelenítéssel. A beavatkozás ára 50.000 Ft/alkalom, ami ugyanennyi akkor is, ha jégárpát kell operálni. Ezen túlmenően, ha a betegség ismétlődő jelleggel visszatér, a szemésze eltávolíthat egy kis szövetdarabot, hogy megvizsgálja, van-e komolyabb szemproblémája.
Jégárpa (Chalasion):
A chalasion egy kis dudor a szemhéjon, amelyet egy apró faggyúmirigy elzáródása okoz. Ezek a mirigyek segítenek nedvesen tartani a szemet. Az eltömődött mirigy nem ürül, így megduzzad és kemény csomót hagy a szemhéjon. Döntően ez vezet a betegség kialakulásához. Ritkán vírusos fertőzés is az okok között szerepel.

Kis területtel kezdődik, amely vörös, duzzadt vagy fájdalmas lehet, amikor megérinti. Néhány nap múlva a fájdalom általában elmúlik, és egy dudor vagy csomó marad, de akár fel is szívódhat.
- duzzadt szemhéj
- szemirritáció
- néha homályos látás
Gyógykezelése:
Keresse fel orvosát, ha a fájdalom és a bőrpír néhány nap elteltével nem múlik. Javasolhat bizonyos szemcseppeket vagy krémeket is. Súlyos esetekben műtéti eljárás alkalmazása szükséges. Az operáció hasonlíta hordeolum műtéthez.

Elkerülhrtő az árpa?
Nincs biztos mód a betegség megelőzésére, de csökkentheti a kialakulás esélyét szemhéja tisztán tartásával:- Gyakran mosson kezet, különösen a szem megérintése és a kontaktlencsék használata előtt.
- Mossa le a szemhéját lefekvés előtt, hogy eltávolítsa a sminket és egyéb olyan anyagokat, amelyek eltömíthetik a mirigyeit.
- 2-3 havonta cserélje ki a szemsminket. Ne ossza meg a sminket mással.
- Kerülje a szem dörzsölését, ami baktériumokat terjeszthet, és irritációhoz vezethet.
- Kerülje, hogy a huzat vagy a klíma légáramlata a testét érje.